SRI LANKA TRIP – KONESWARAM TEMPLE

Witajcie,

Koneswaram Temple, czyli świątynia tysiąca kolumn, jest klasyczną, średniowieczną świątynią hinduską umiejscowioną w Trincomalee na Sri Lance. Jest to jedna z pięciu siedzib [Pancha Ishwarams] (wschodnią) bogini Shiva. Dokładny czas wybudowania monumentu, nie jest znany, ale szacuje się, że jego historia może sięgać nawet VI wieku p.n.e.

Kompleks Świątynny został zniszczony między 1622 i 1624 rokiem na skutek ataków religijnych. Odbudowany w 1632 roku.

– ENGLISH –

Koneswaram temple called The Temple of the Thousand Pillars is a classical-medieval Hindu temple complex in Trincomalee, Sri Lanka. It is one the Pancha Ishwarams (Eastern) dedicated to Shiva.

All historical and cultural information about this place you can find HERE and HERE. On my blog I will take you around with my personal experiences.

worldbyjasmine-koneswaram-temple-2worldbyjasmine-koneswaram-temple-1

Zanim dotarliśmy na miejsce, spędziliśmy sporo czasu na fotografowaniu się z jelonkami i sarenkami, oraz ich dokarmianiu, czego robić nie wolno. Na szczęście Pan Strażnik, tylko pokiwał na nas palcem 😉

worldbyjasmine-koneswaram-temple-3worldbyjasmine-koneswaram-temple-4

Po drodze, jak zwykle czekało na nas mnóstwo pięknych widoków.

worldbyjasmine-koneswaram-temple-5worldbyjasmine-koneswaram-temple-6

U podnóży świątyni, podziwiać można Szczelinę Rovana.

Hinduska legenda głosi, że król Rovana czczący boginię Shiva, chciał usunąć świątynię z tego miejsca, kiedy jego matka zachorowała. W czasie gdy chciał tego dokonać, ziemia się zatrzęsła, a jego miecz spadł na skałę, w skutek czego utworzyła się szczelina, biegnąca prosto w dół, aż pod poziom oceanu.

Szczelina Rovana zwana jest również Skokiem (skałą) Zakochanych. Podobno zakończyło w niej życie wiele osób, z dalekiej i bliskiej przeszłości, którzy źle ulokowali swoje uczucia.

– ENGLISH –

Legends of the Hindu epic Ramayana note that the King Ravana and his mother had worshipped Shiva at the shrine, and the former wanted to remove the temple of Koneswaram when his mother was in ailing health. As he was heaving the rock, Lord Shiva made him drop his sword. As a result of this a cleft was created on the rock, which today is called Ravana’s Cleft.

There are also more romantic stories associated with this place which gave this place a name of Lover’s Leap. Reportedly a few Sri Lankans jumped off the cleft and committed suicide because of their broken or failed love affairs.

worldbyjasmine-koneswaram-temple-7

Wejścia do świątyni strzeże ogromny posag bogini Shiva.

Entrance to the temple guards huge statue of the goddess Shiva. A few years ago the statue was gold painted.

Jeszcze do nie dawna, figura była pokryta złotą farba.

goldshiva

Picture comes from HERE

Tak wygląda wejście do samej świątyni od strony placu. Niestety, wewnątrz jest całkowity zakaz fotografowania.

This is how looks like the entrance to the temple. Unfortunately photos and cameras are not allowed inside.

worldbyjasmine-koneswaram-temple-8

Znajdują się tam ołtarzyki z figurkami bogów, gdzie można składać modlitwy oraz ofiary (zwykle są to owoce i przyprawy lub ofiary pieniężne). Ściany ozdobione są pięknym malunkami, przedstawiającymi bóstwo hinduskie oraz historie z nimi związane.

Inside you can find altars with statues of gods, where you can consist of prayer and sacrifices (usually fruits, spices or money). The walls are decorated with beautiful paintings depicting Hindu deity and the stories associated with them.

worldbyjasmine-koneswaram-temple-9

Na terenie świątyni, podobnie jak w jej wnętrzu, podziwiać można wiele scenek, nawiązujących do wydarzeń historycznych.

worldbyjasmine-koneswaram-temple-10worldbyjasmine-koneswaram-temple-11

Świątynia umiejscowiona jest na skarpie z widokiem na Zatokę Bengalską. Widok roztaczający się na wodę oraz szum fal uderzających o skały, dają niesamowite uczucie jedności z natura, a jednocześnie pokazują jej potęgę.

The temple is located on the cliff with overlooking at the Bay of Bengal. The views on the water and the sound of waves hitting the rocks, gives an incredible feeling of unity with nature, and it also shows its power.

worldbyjasmine-koneswaram-temple-12

Król Rovana podobno spełnia wszystkie prośby. Wystarczy tylko mocno o nie prosić i ofiarować symboliczną rupię. Mąż uprzedził mnie, że moje prośby raczej nie zostaną spełnione, bo pierwsze wrzuciłam dirhama a nie rupię, których król Rovana może nie rozpoznać, a po drugie bariera językowa może być kolejną przeszkodą. Kurcze… a już myślałam, że zostanę sławną malarką. Dirham zmarnowany 😉

Rovana King brings all dreams come true. You just have to pray, believe and offer symbolic rupees.

worldbyjasmine-koneswaram-temple-13

Nigdy nie interesowałam się hinduizmem, ani żadną inna religia niż Chrześcijanizm. Teraz jednak mam ochotę poszerzyć swoją wiedzę. Zwłaszcza, że połowa rodziny męża (od strony jego taty) jest tego wyznania.

worldbyjasmine-koneswaram-temple-14

Wiszące na drzewach koszyczki ze wstążeczkami, to prośby o potomstwo.

The miniature cradles tied to the tree are offered to the gods by infertile couples in hope being blessed with children.

worldbyjasmine-koneswaram-temple-15

Tak wygląda główne wejście do świątyni tysiąca kolumn. Zapewniam Was, że wnętrze jest o wiele bardziej imponujące.

worldbyjasmine-koneswaram-temple-16worldbyjasmine-koneswaram-temple-17

Na koniec nie mogliśmy odmówić sobie przyjemności, zdobienia zdjęcia z hinduska boginią Shiva.

Before we left we couldn’t deny the pleasure of having photos with goddess Shiva.

worldbyjasmine-koneswaram-temple-18worldbyjasmine-koneswaram-temple-19

Warto wspomnieć, że przychody ze świątyni, przeznaczane są na pomoc żywnościową lokalnym mieszkańcom.

It’s very important to mention that the revenues from the temple, are intended for food aid to local residents.

Your Jasmine

Advertisements

7 comments

 1. Piękne miejsce. Bardzo podoba mi się wejście do tej świątyni. Ja czułaś się tam w środku?
  Ja od lat interesuję się buddyzmem. Przyniosło to wiele spokoju do mojego życia.
  Kasia

  Like

  1. Super, ważne żeby znaleźć balans w swoim życiu.
   Ja jestem Chrześcijanką, więc Hinduskie świątynie zachwycały mnie, ale tylko pod wględem wizualnym. Nie szukałam tam doświadczeń duchowych. Bardzo podobało mi sie, że pod koniec ceremonii, w świątyni rozdawany był pokarm. Ilość niewielka, ale zdecydowanie zaspokajającą mały głód.

   Like

 2. Cześć Jasmine,
  świetny blog, dzisiaj na niego natrafiłam! Mam do Ciebie pytanie: myślisz że jest szansa, że znajdę pracę będąc dopiero co po studiach? Kończę właśnie finanse i rachunkowość, pracuję już trzeci rok w zawodzie, ale część to staże, a część taka typowa praca zawodowa, wszystko w sumie w różnych branżach, ale w finansach. Mój chłopak pracuje w Dubaju od września i bardzo chciałabym do niego dołączyć maksymalnie w lipcu/sierpniu, ale niestety mam obawy, że pracy tak łatwo nie znajdę 😦 Większość ofert skupia się na osobach z ponad 5letnim doświadczeniem, a jak już trafię na jakąś odpowiednią, to nikt na moje CV nie odpowiada. Przyznaję, że nie jestem do tego przyzwyczajona, bo w Warszawie odzew miałam duży. Mówię bardzo dobrze po angielsku, średnio po niemiecku, znam Excela, kończę bardzo dobrą uczelnię ekonomiczną. Myślisz, że uda mi się coś znaleźć? Będę wdzięczna za opinię 🙂
  Pozdrawiam z Warszawy,
  Kamila

  Like

  1. Kamilo, nie jestem w stanie wprost odpowiedzieć Ci, czy znajdziesz tutaj pracę, czy nie, ani jak szybko to nastąpi. Ja osobiście małam wiele szczęścia i każdą z 3 prac, których podjęłam się w Dubaju, otrzymałam maksymalnie po miesiącu poszukiwań. Znam jednak osoby z wyższym wykształceniem i kilkoma latami doświadczenia zawodowego, a nie mogą znaleźć pracy, nawet po miesiącach poszukiwań. Bez wzgledu na profesję. Warto jednak myśleć pozytywnie i próbować. Dubaj jest fantastycznym miejscem, gdzie można rozwinąć się nie tylko zawodowo, ale także poszerzyć horyzonty myślowe. Polecam Ci przeczytać mój post: https://worldbyjasmine.com/2016/05/19/praca-w-dubaju/ w którym pisałam o metodach poszukiwania pracy oraz dołączyć do grupy na FB: Polacy w Dubaju. Jedna z moich koleżanek właśnie tym sposobem znalazła pracę, ponieważ inna rodaczka opuszczała emiraty.

   Bądź pozytywnie nastawiona. Masz tutaj chłopaka, więc jest wsparcie, a to wiele znaczy.

   Pamiętaj, żeby zabezpieczyć się finansowo na przynajmniej 3 miesiące. O wiele łatwiej znaleźć pracę, bedąc tutaj na miejscu, niż szukając z Polski.

   Pozdrawiam i życzę powodzenia.

   Like

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s