INFORMATIONS FOR TOURISTS #4: BANS & ORDERS (PL/ENG)

Witajcie!

Dzisiaj przyszedł czas na ZAKAZY I NAKAZY – czyli to, co turysta wybierający się do Dubaju wiedzieć powinien. Z góry zaznaczam, że powiedzenie: zakazy są po to żeby je łamać, może się tutaj skończyć odwiedzinami na posterunku policji, a nawet deportacją 😉

Łamać zakazów nie polecam, ale oczywiście nie wszystkie są tak restrykcyjnie przestrzegane.

1. UBIÓR / CLOTHES

Wiem, że wiele osób odwiedzających ten kraj, stwierdzi, że można ubierać się tutaj dowolnie i wiem, że wiele osób tak robi. Pamiętajmy jednak, że jest to kraj muzułmański. Owszem, bardzo otwarty i przyjazny, ale z szacunku do innych kobiet, proszę Was o umiar. Dlaczego tak mówię, skoro w centrum miasta spotkać można kobiety w krótkich spódniczkach lub szortach i do tego w bluzkach na cieniutkich ramiączkach. W nowych dzielnicach Dubaju dowolność w ubiorze jest normą, w starych dzielnicach prawdopodobnie zostaniemy uznane za prostytutki. Jeśli komuś to odpowiada, to proszę bardzo. Pamiętajmy jednak, że mieszka tutaj wiele narodowości, dla których ciało kobiety, oglądać powinien tylko jej mąż. Wiele razy słyszałam hasła w stylu: „dlaczego europejki się nie szanują”, „dlaczego europejki pokazują swoje ciało każdemu”. Początkowo bardzo się temu przeciwstawiałam, ale im dłużej tutaj mieszkam, tym bardziej to rozumiem. My chcemy, żeby „goście” szanowali naszą kulturę, naszą tradycję, róbmy tak samo przyjeżdżając do kraju arabskiego.

Podstawowe zasady:

– w obiektach użyteczności publicznej (np. centra handlowe, restauracje, transport miejski), ramiona i kolana powinny być zakryte, choć nie uważam, żeby np. sukienka przed kolano, była czymś nieodpowiednim. Ważne jest, żeby całość wyglądała przyzwoicie.
na ulicach i w parkach możemy pozwolić sobie na większą swobodę. Spodenki, czy koszulki na ramiączka, są w tych miejscach do zaakceptowania.
na plaży możemy ubierać się dowolnie, wymagane jest jedynie zakrywanie miejsc intymnych.

Mężczyzna w stroju kobiety, może być tutaj atrakcją przez krótką chwilę, później znajdzie się w areszcie.

– ENGLISH –

I know a lot of visitors of Dubai will say that you can dress up here freely, and I know a lot of people do that. However, remember that this is a Muslim country. Yes, very open and friendly, but still Muslim. Why do I say this if on the Dubai streets you can see women in short skirts and tops on thin straps. In the new districts of Dubai freedom in clothing is a norm. But for locals and people from many nationalities who living here, woman’s body should see only her husband. At the beginning I was very contrary to this, but the longer I live here, the more I understand. We want a “guests” to respect our culture, our traditions, we should do the same while visiting Arabic country.

Basic information:

in public objects (eg. shopping centers, restaurants, public transportation), shoulders and knees should be covered. Personally I don’t think that wearing dress above the knee-long is something wrong. What important that the outfit is looking decent.
– on the streets and in the parks we can afford more freedom. Shorts or sleeveless tops in these places are acceptable.
– freedom on the beach as long the “intimate body parts” are covered.

2. UŻYWKI / STIMULANTS

Narkotyki, zarówno te ciężkie jak i te lekkie (typu marihuana), są tutaj rygorystycznie zabronione. Posiadanie ich karane jest wieloletnim wiezieniem, handel narkotykami – nawet karą śmierci.

Alkohol sprzedawany jest w większości hoteli w Dubaju. Tam również można go spożywać. Nie jest on jednak dostępny w sklepach spożywczych, a jedynie w specjalnych sklepach z alkoholem. Przetrzymywanie alkoholu w domu dozwolone jest tylko dla osób, posiadających specjalną licencję. W tym przypadku jednak, prawo nie jest rygorystycznie przestrzegane. Zarówno przy zakupie, jak i późniejszym przechowywaniu. Sama nie jestem fanem alkoholu, ale nie słyszałam, żeby ktokolwiek z moich znajomych pijących alkohol, taką licencję posiadał. Uważałabym jednak na organizowanie libacji alkoholowych poza hotelem. Jeśli sąsiad zadzwoni po policję, a ta na miejscu znajdzie alkohol i właściciela bez licencji, na 100% skończy się to komisariacie. Alkoholu nie wolno spożywać w miejscach publicznych, jak również pokazywać się na ulicy w stanie nietrzeźwym.

Papierosy, tabaka, shisha są powszechnie akceptowane, aczkolwiek istnieje całkowity zakaz palenia wewnątrz budynków (mam tutaj na myśli obiekty publiczne).

– ENGLISH –

Drugs, both: the heavy one and the light one (such as marijuana), are strictly prohibited here. Having them is punishable with many years of prison, drug trafficking even by the death penalty.

Alcohol is available in most of Dubai hotels. However, it is NOT available in grocery stores, only in special shops with alcohol. Theoretically, storage of alcohol in the house is allowed only for people who have a special license. In practice, the law is not rigorously enforced. During the purchase, as well later storage.

Cigarettes, tobacco, shisha are widely accepted, although there is a total ban on indoor smoking (I mean the public buildings).

3. OKAZYWANIE MIŁOŚCI / SHOWING LOVE

Publiczne całowanie, nachalne przytulanie, czy nawet zbyt intensywny, czuły dotyk, są tutaj zakazane. Szczególnie wśród przedstawicieli narodowości Arabskiej. Turysta zostanie upomniany, a nie-arabskiemu rezydentowi Dubaju, zostanie wręczony mandat. Nie mówię, że partnerzy maja się trzymać od siebie z daleka. Trzymanie za rękę, czy nawet obejmowanie, nie są niczym złym. Szanujmy jednak fakt, że w krajach muzułmańskich fizyczność jest czymś bardzo intymnym. Niestosownym zachowaniem, pobudzamy/prowokujemy innych do grzechu (np. nieczystych myśli, lub pożądania żony bliźniego)

Podepnę tutaj wątek par homoseksualnych. Choć sama Was uwielbiam i zapewniam, że w Dubaju mieszka ogromna ilość osób homoseksualnych, to jednak odradzam emanowanie tutaj swoimi preferencjami. Jeśli przylatujecie ze swoim partnerem, zachowujcie się jak przyjaciele/przyjaciółki. Nie warto wystawiać się na nieprzyjemności.

– ENGLISH –

In public: kissing, hugging or even too intense, feeling touch, are not allowed here. Especially for the Arab nationalities. I’m not saying that the partners have to stay away from each other. Holding hands, or even embracing, are acceptable. Love is in the air 😉

4. PRZEKLEŃSTWA / CURSE

Kolejny aspekt związany z religijnością. Odradzam używania wulgarnych słów w miejscach publicznych, szczególnie w języku arabskim i angielskim, ponieważ są one powszechnie rozumiane. Nigdy nie wiadomo, kto mija Cię na ulicy i jeśli trafi się na bardzo religijna osobę, mogą być z tego powodu kłopoty. Koleżanka miała problem z drzwiami samochodu, zacięły się. Wypowiedziała słowo na „f***” i pech chciał, że przechodził tamtędy religijny mężczyzna. Strasznie na nią nakrzyczał i wezwał policje. Dostała pouczenie i mandat.

Na koniec pół żartem, pół serio. KRADZIEŻE. Może Dubai to nie Arabia Saudyjska, gdzie za kradzież ucinają ręce, ale kary są naprawdę wysokie, włącznie z więzieniem. Myślę, że nie warto ryzykować, zwłaszcza, że kamery są wszędzie.

*******

Trochę ten wpis przygnębiający. Zapewniam Was jednak, że Dubaj taki nie jest. Jeśli tylko szanuje się kulturę i specyfikę tego kraju, można tutaj spędzić fantastyczne i niezapomniane wakacje.

Your Jasmine

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s