50 SHADES OF GRAY – E. L. JAMES (PL/ENG)

Witajcie!

worldbyjasmine - fiftyshadesofgray1

Moi Drodzy,

dawno nie było żadnej recenzji książki. Mam w tym temacie ogromne zaległości. Seria kryminałów Camilli Läckberg z Eriką Flak i Patrikiem Hedströmem w roli głównej (8 książek), seria “Millenium” Stiega Larssona (3 książki) i do tego kilka pojedynczych pozycji, które umiliły mi niejeden wieczór. Jest co nadrabiać. Dzisiaj jednak będzie coś bardzo świeżego. W niedzielę zakończyłam przygodę z książką, której ekranizacja odbiła się głośnym echem wśród hollywoodzkich gwiazd, którym było dane ten film zobaczyć. My, zwyczajni śmiertelnicy, będziemy oceniać go lada dzień, gdyż premiera zaplanowana jest na 14 lutego. Jak widzicie po tytule, bohaterem dzisiejszego wpisu, jest bestseller “50 twarzy Graya” autorki E. L. James. Lubuję się w kryminałach i nie często sięgam po inne gatunki. Do przeczytania tej książki, skusił mnie niemały szum w internecie, po tym jak pojawił się pierwszy zwiastun. Uznałam, że skoro o filmie jest tak głośno, to fajnie będzie najpierw zapoznać się z jego pierwotną, papierową wersją. Nigdy nie miałam okazji przeczytać żadnego erotyka. Co więcej, przez ostatnie 8 lat, kiedy regularnie czytam książki, w ręce trafiła mi tylko jedna pozycja, z gatunku romansu – “Zakochane Kobiety” autora Davida Herberta Lawrence. Choć nie była to lektura wysokich polotów, pochłonęłam ją bardzo szybko. Z Szarym było podobnie. Książkę czytałam 3 dni i co ważne: przeczytałam do końca, nie nudząc się. Fabuła jest ciekawa, jeśli lubi się historię o Kopciuszku 😉 Ja osobiście lubię czytać o miłości. Miłości bez granic, bez barier, nawet tej typowo bajkowej. Za opowieść, daję więc książce “4”.

My Dears, for a long time I didn’t write any book review. I have a huge backlog in this topic. A searies of crimes by Cmilla Läckberg with Erika Flak and Patrik Hedström as the main characters (8 books), a series of “Millennium” by Stieg Larsson (3 books), and few single positions that definitely have widened my horizons. However, today I will review something very new. On Sunday I finished to read bestseller “50 Shades of Gray” authoress E. L. James. I prefer criminal stories and I rarely reach for the other species. I decided to read this book, because of the big bang in the internet after the first movie trailer. The movie will appear to the cinema at 14th February, so I had enough time for the original, paper version. I never had the opportunity to read any erotic. For the last 8 years, when I’m reading books regularly, I had in my hands only one romance story – “Women in Love” author David Herbert Lawrence. It wasn’t one of the amazing books which can change your life, but I had a good time by reading it. With Gray was similar. The contents of the book is interesting, if you like the Cinderella story 😉 Personally I strongly believe in love. Love without borders, without barriers, even the typical fairy tale.

worldbyjasmine - fiftyshadesofgray2

Anastasia, skromna studentka, dorabiająca w sklepie z narzędziami gospodarczymi, zmuszona jest zastąpić swoja współlokatorkę, podczas wywiadu dla uczelnianej gazetki, z bajecznie bogatym biznesmenem, Christianem Grayem. Jego postawa i uroda, wzbudzają w dziewczynie uczucia, których nigdy wcześniej nie doświadczyła. Przekonana, że nigdy więcej nie spotka tego mężczyzny, stara się o nim zapomnieć. Pewnego dnia, niespodziewanie zjawia się ON w miejscu jej pracy i historia zaczyna przybierać na tempie. Początkowo Christian pokazuje się od strony, o której marzy chyba każda kobieta. Obdarowuje ją prezentami, zjawia się wszędzie, gdzie tylko Anastasia go zapragnie, podsycając w niej jeszcze większe pragnienia/myśli seksualne. Niestety, bardzo szybko Pan Gray, ujawnia swoją ciemną stronę. Pragnie władzy i wyuzdania seksualnego, co początkowo, niesamowicie przytłacza skromna studentkę. Historia przybiera na barwach, serce bije coraz mocniej, niestety bardzo szybko zmienia się w płytką historyjkę, o niewygórowanym języku. Czytam: “ja się nie kocham, ja się pieprze”, “a teraz przelecę Cie tutaj”, “chce Cie zerznąć”, itd. Odłożyłam książkę z wielkim niesmakiem i gdyby nie moja kryminalna dociekliwość, DLACZEGO GRAY JEST TAKI POPIEPRZONY! pewnie nigdy nie sięgnęłabym do drugiej części: “Ciemniejsza strona Graya”. Zrobiłam to niechętnie, ponieważ w internecie krążą opinie, jakoby była ona najgorszą, z trzech dostępnych. Hmmm…. Jestem w połowie i osobiście uważam, że jest ona znacznie lepsza od tej pierwszej. Wyjaśniają się wszystkie pytanie dotyczące zachowania głównego bohatera Christiana i powody jego wyjątkowych upodobań. Sceny miłosne, sceny seksu są o wiele lepiej, wręcz piękniej opisane. Nie raz poczułam motyle w brzuchu. Wiele scen jest przekoloryzowanych, ale dodaje to historii zamierzonego dramatyzmu. Nie skończyłam, wiec nie jest to ostateczna opinia. Powiem tylko, że dzięki tej drugiej części, chętnie sięgnę po trzecią, ostatnią.

Anastasia modest student, is forced to replace her roommate, during an interview for the university newspaper, with the fabulously wealthy businessman, Christian Gray. His attitude and beauty, arouse in the girl feelings that she has never experienced before. Convinced that she will never meet this man again, is trying to forget about him. One day, unexpectedly HE appears at her workplace and the story begins to take on the pace. At the beginning Christian is showing himself from an amazing side, that every woman is dream about. He awakens in her a sexual thoughts. Unfortunately, very quickly Mr. Gray, shows his dark side. He wants power and sexual licentiousness, which initially overwhelmed incredibly modest girl. The story have interesting beginning, the heart beats harder, but quickly turns into a shallow story, with not sophisticated language. I read: “I don’t make love, I just fuck”, “I want fuck you here”, “I want fuck you now”, etc. I finished the book with huge disgust, and if not my criminal curiosity, WHY IS THIS GRAY SO FUCKED! probably I will never touch the second part: “50 Shades Darker”. I read in internet that the second part is the worst of the three available. Hmmm… I’m in the middle and personally I think that it’s much better than the first one. I found there all answers for the questions concerning the behavior of Christian and his exceptional passions. Love scenes, sex scenes are much better, more beautifully described. Many times I felt butterflies in my stomach. I have not finished yet, so it is not a final opinion. Let me just say that because of this second part, I will be happy to read the last – third one.

NOTE: 3/5

Bardzo jestem ciekawa, czy czytaliście “50 twarzy Graya” i jeśli tak, to czekam na Wasze opinie.

Your Jasmine

Advertisements

2 comments

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s