7 THINGS THAT SURPRISED ME IN DUBAI

Witajcie!

Nawiązując do tytułu, od razy przechodzę do rzeczy.

1. Książeczka czekowa / Checkbook

Zakładając konto w banku, razem z kartą, automatycznie dostajemy książeczkę czekową. W Dubaju jest ona wręcz niezbędna. Nie wynajmiemy mieszkania, nie dostaniemy kredytu, nie kupimy samochodu na raty. Czeki są bardzo powszechne w użyciu. Firmy płacą nimi za wszelkie usługi, zlecone wykonawcom zewnętrznym. Zdarza się również, że pracownikom płacone jest wynagrodzenie w tej właśnie formie.

Z czekami spotkałam się już w USA i w Dubaju sytuacja wygląda bardzo podobnie.

Applying for bank account, together with the debit card, we’ll get a checkbook. In Dubai, it is absolutely necessary. You can’t rent a flat, you can’t get a credit, you can’t buy a car in installments, without a checkbook. Cheques are very common in use here. Companies pay by them for all outsourced services. It also happens that employer is paying his workers salary in this way.

In Dubai situation with cheques is very similar as in USA.

2. Wysokość wynagrodzenia konieczna do założenia konta w banku / The amount of salary required to open an account in the bank

Nie wiem, czy dotyczy to wszystkich banków, ale główny bank EMIRATES NBD, ma takie właśnie wymagania. Dowiedziałam się o tym od koleżanki, która jest zatrudniona w “naszej” firmie na czas praktyk. Jej wynagrodzenie to 2500AED. Chciała otworzyć konto w banku, jednak nie dostała na to zgody. Minimalna wysokość wynagrodzenia to 5000AED. Można otworzyć konto bankowe w przypadku wynagrodzenia 3000AED, ale wtedy nie otrzymamy książeczki czekowej. Wierzę, że inne banki, nie są aż tak restrykcyjne. Wynagrodzenie wielu pracowników, szczególnie tych fizycznych, nie przekracza 1000AED.

I don’t know if all banks requirement for this, but the main bank EMIRATES NBD does. I get to know about this from my colleague. She is employed in the same company as I am, duration her practice. Her salary is 2500AED. She wanted to open a bank account, but they didn’t agree for it. The minimum salary is 5000AED. There is possibility to open a bank account with salary 3000AED, but then we don’t get a checkbook. I believe that other banks are not so restrictive. Salary of many physical workers, does not exceed 1000AED

3. Przywilej kobiet / The privileges for women

Osobne kolejki w banku, na lotnisku, do kina, osobny przedział w metrze, czy autobusie. Nie wiem, na ile spowodowane jest to kulturą, a na ile aspektami praktycznymi, ale takie przywileje zdecydowanie ułatwiają życie. Według statystyk 77% populacji Dubaju, stanowią mężczyźni, kobiety zaledwie 23%. Do tego kobiety zwykle zajmują się dziećmi. Ciężko, żeby taka rozszalała gromadka, czekała pół godziny w kolejce.

Separate queues in the bank, at the airport, to the cinema, separate interval in metro or in bus. I don’t know how many of this due is coming from culture, and how many of them are practical aspects, but such privileges definitely make life easier. For both sexes. According to statistics, 77% of Dubai population are men, women only 23%. Women usually take care of children. It’ hard to stand 30 minutes in the queue with 2 or 3 small, noisy loves.

4. Dni otwarte tylko dla kobiet / Open only for women

Niektóre parki, plaże, baseny, czy nawet aquaparki w wyznaczone dni, otwarte są tylko dla kobiet i dzieci. Mężczyznom wstęp wzbroniony 🙂 W krajach, gdzie nagość nie jest powszechna, takie rozwiązanie jest konieczne. Po przybyciu do Dubaju, stwierdziłam, że wielu mężczyzn ma tutaj inne spojrzenie. Coś w rodzaju rendgena. Osobiście nie mam ochoty, żeby obcy mężczyźni patrzyli na mnie w ten sposób. W kulturze muzułmańskiej, ciało kobiety, powinien oglądać tylko jej mąż. Często najbardziej pożądane jest to, czego nie mamy, to co zakazane.

Parks, beaches, pools, or even water parks in some days, are open only for women and children. Men are not allowed 🙂 In countries where nudity is not widespread, such a solution is necessary. After arriving to Dubai, I found that many of men looking on women “different way”. Something like X-ray. Personally, I don’t want that strange men look at me this way. In Arab culture a woman’s body should see only her husband. The most desirable is what we don’t have.

5. Wrzeszczące dzieci / Screaming children

I nikt nikogo nie upomina, nie ucisza 🙂 Dzieci są przyszłością i błogosławieństwem, a nie tylko denerwującymi skrzatami 😉 Mi osobiście to nie przeszkadza. Uważam, że dzieci są bardzo “prawdziwe”. Jak coś je boli, przeszkadza, czy czegoś potrzebują, będą się tego domagać. Nie umieją jeszcze kontrolować się tak, jak dorośli. I tutaj, ludzie to rozumieją 😉

And no one, nobody reprimanded 🙂 Children are the future and a blessing, not just annoying gnomes 😉 Personally I don’t mind. I believe that children are very “real”. If something is hurting them, disturbing, or they need just anything, they will claim to get this. Children can’t control themself as adults can. And here people understand this 😉

6. Brak narzekania / No complaints

W Dubaju na pytanie: “Co tam u Ciebie?”, nie usłyszysz w odpowiedzi litanii narzekań i problemów. Przeciwnie. Tutaj przeciętny obywatel jest szczęśliwy, kupuje znacznie więcej, niż go na to stać 🙂 i generalnie wszystko jest piekne. Nikt nie dzieli się problemami, tylko raczej sukcesami, nawet, jeśli są wątpliwe.

In Dubai for question: “How are you?”, you will not hear in response litany of complaints and problems. Here, the average citizen is happy, buys much more than he can afford 🙂 and generally everything is beautiful. Nobody is sharing their problems, but rather their success, even if they are doubtful.

7. Pogoda / Weather

Wydaje mi się, że pisałam o tym już milion razy. Lato w Dubaju to więzienie. Po prawie trzech latach pobytu tutaj, ani trochę nie przyzwyczaiłam się do tych upałów. Nie tylko ja. Latem, jeśli tylko coś złego się dzieje, praca idzie nie zgodnie z planem, to zawsze winna temu jest pogoda. Gdyby nie to, pomyślałabym, że ludzie w Dubaju nie wiedza, co to narzekanie.

I feel like I wrote about this a million times. Summer in Dubai is a prison. After almost three years of living here, I still can’t deal with this. Not only me. In the summer if only something bad happens, the work goes not with the plan, it’s always weather fault. If not this, I’d think that people in Dubai don’t know how to complain.

*******

Na koniec będzie bonus-hardcor 🙂 Potraktujcie to z przymrożeniem oka. Sama, im dłużej tutaj mieszkam, tym bardziej te sytuacje wydaja mi się śmieszne. Choć początkowo bardzo się burzyłam.

*** W wielkich sklepach discountowych, szczególnie w emiratach Ajman i Sharjah, możemy spotkać mężczyzn z Indii, Pakistanu, Bangladeszu itp. na dziale z kobiecą bielizną. Nie wyglądają oni na mężów, kupujących bieliznę dla swoich żon, o nieeee… Jestem przekonana, że są baaardzo samotni.

*** To że jesteś zamężną, nie stawia Cie w bezpiecznej pozycji. Adoratorów może nawet przybyć. Zamężna kobieta (według tutejszych mężczyzn) oznacza “otwarta kobieta” i prostacko mam tutaj na myśli dziewictwo. Z taką kobietą łatwiej nawiązać romans, jest bardziej dyskretna i … tańsza w zdobyciu. Singielki oczekują prezentów 😉

*** Tytuł menedżera, wcale nie oznacza, pozycji zdobytej dzięki ciężkiej pracy, włożonej w budowanie firmy. Menedżer, to często osoba, która sama stanowi o swojej pracy. Czyli, jeśli firma zatrudnia tylko jedna osobę na stanowisku IT, to przez np. rok, taki pracownik cieszy się pozycją IT Executive, a już w kolejnym roku, pozycją IT Meneger. Ot tak. W dużych firmach, zdobycie wysokiej pozycji, nie jest już takie łatwe.

I to tyle na dzisiaj moi Drodzy. Czy jest coś, co wyjątkowo Was zaskoczyło?

Advertisements

4 comments

  1. Hi. I just checked your blog. It’s very interesting what you are sharing there. I really like the “light/addictive” way you are writing your posts. It’s nice to read.

   Yes I was in IKEA, but only once. Unfortunately I had no chance to spend there enough time, to focus on details. I believe everybody has his own life perspective. Something what amazed me, maybe average for you, and opposite. Dubai is a multi-national city. Different people – different culture. We have to learn how to stay in peace and happiness here.

   Best Regards!

   Like

 1. Najbardziej spodobały mi się bonusy. Faceci nie maja kobiet to musza sobie jakoś radzić. Z tymi zamężnymi kobietami, to w polsce chyba tez podobnie. Jak chcą to szybko znajda chętnego 🙂

  Like

  1. Chodziło mi raczej o to, że dla “podrywającego” mężczyzny w Dubaju, słowa: ‘sorki, jestem mężatką’, nie są żadną odmową, a często wręcz zachętą. Cieszę się, że bonusy się spodobały :-*

   Like

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s