POLAND – MEMORIES

Witajcie,

Mieszkam w Dubaju już prawie 3 lata. W Polsce byłam tylko raz, półtorej roku temu. Nikogo chyba nie zdziwi, że bardzo tęsknię. Szczególnie teraz, kiedy już wiem, że w grudniu lecę do naszego pięknego kraju, do mojej rodziny 🙂 Psychika człowieka jest naprawdę zaskakująca. Zaobserwowałam, że coraz częściej skłaniam się do wyszukiwania w internecie zdjęć Polski. Jak pisałam Wam na Instagramie, weekend spędziłam w domu, z moimi łobuzami 🙂 Oczywiście naszło mnie na wspomnienia i folder ze zdjęciami poszedł w ruch. Tak… Były też łzy.

Chciałabym podzielić się z Wami zdjęciami miejsc, które budzą we mnie miłe wspomnienia. Polska to też piękny kraj i naprawdę mamy czym się pochwalić.

– ENGLISH –

I live in Dubai for almost 3 years. In this time I visited Poland just once, 1.5 year ago. It’s not surprise that I missing. Especially now when I know that in December I’m going to visit my beautiful country, my family 😀 Last weekend I didn’t go anywhere I spent the time at home. I started to watching pictures from Poland, not without tears.

I would like to share with you pictures of places that brings for me warming memories.

GliwicePalmiarnia1 - worldbyjasmine

Na początek Palmiarnia w Gliwicach. Miasto bardzo bliskie mojemu sercu. Mieszkałam tam przez 6 lat. W Gliwicach poznałam większość moich przyjaciół, zdobyłam nie tylko edukację, ale również prawie 2-letnie doświadczenie w biurze projektowym. Park, na terenie którego znajduje się palmiarnia, był moim częstym miejscem spacerów. Wieżę telegraficzną, widoczną na ostatnim zdjęciu, mijałam podczas biegów.

The Palm House and the park in Gliwice. The city is very close to my heart. I lived there for a 6 years. In Gliwice, I met there most of my friends, I have gained not only education, but also almost 2 years of job experience in the designing office.

GliwicePalmiarnia2 - worldbyjasmineGliwicePalmiarnia3 - worldbyjasmineGliwicePalmiarnia4 - worldbyjasmineGliwicePalmiarnia5 - worldbyjasmineGliwicePalmiarnia6 - worldbyjasmine

Kościół w Kadzidle, moim rodzinnym mieście / Church in Kadzidlo, my hometown.

Kadzidlo - worldbyjasmine

Las, tuż na przeciwko mojego domu. Jeśli tylko odwiedzam moich rodziców, to 4-5 godzin dziennie spędzam w tym lesie. Kocham… /Forest, right in front of my house. If I visiting my parents, it’s sure, that 4-5 hours a day I will spend there. I love it …

Las1 - worldbyjasmineLas2 - worldbyjasmineLas4 - worldbyjasmineLas5 - worldbyjasmineLas6 - worldbyjasmineLas7 - worldbyjasmineLas8 - worldbyjasmine

Koniaków. Razem z moja współlokatorką i dwiema przyjaciółkami, wybrałyśmy się do jej miasta rodzinnego. Takich wypadów się nie zapomina. Szalony tydzień czterech dziewczyn. Strasznie za nimi tęsknię.

Koniakow. Together with my roommate and two friends we went to her hometown. Such trips I will never forget. Crazy week of four girls. I miss them terribly.

Koniakow1 - worldbyjasmine Koniakow2 - worldbyjasmine Koniakow3 - worldbyjasmine Koniakow4 - worldbyjasmine Koniakow5 - worldbyjasmine Koniakow6 - worldbyjasmine Koniakow7 - worldbyjasmine Koniakow8 - worldbyjasmine Koniakow9 - worldbyjasmine Koniakow10 - worldbyjasmine

W ramach rewanżu, ja zaprosiłam dziewczyny do mnie. Kadzidło, choć jest przepiękną gminą, nie oferuje wiele atrakcji. Wybrałyśmy się więc do Krzyży. Wiem, wiem… Na mazurach są ładniejsze jeziora, ale te było najbliżej. Poza tym mam do niego wielki sentyment. Jak padało hasło: „jedzmy nad jezioro”, to mimo długiego krążenia po mazurach, prawie zawsze kończyliśmy w Krzyżach.

Krzyże, city with lake, which is closest from my hometown.

Krzyze1 - worldbyjasmine?????????????????????????????????Krzyze3 - worldbyjasmineKrzyze4 - worldbyjasmineKrzyze5 - worldbyjasmineKrzyze7 - worldbyjasmineKrzyze8 - worldbyjasmineKrzyze9 - worldbyjasmineKrzyze10 - worldbyjasmine

Góra Św. Anny, to miejsce gdzie jeździłam na rekolekcje. Jestem katoliczką i choć wiem, że nie cieszymy się wy tych czasach najlepszą opinią w Polsce, to dla mnie wiara jest życiem. Nie lubię dyskryminacji. Nie oceniam, a raczej staram się zrozumieć. Owszem, potępiam pewne zachowania, ale ludzi nigdy. Uważam, że każdy ma prawo żyć jak chce, jeśli tylko swoim zachowaniem nie krzywdzi innych istot. Często czytam „Hymn o Miłości” z listu św. Pawła do Koryntian i na co dzień staram się pamiętać, o słowach Jezusa: „Miłujcie się tak, jak Ja was umiłowałem”. Nikt nie jest w stanie kochać tak, jak On. Ale uważam, że możemy do tego dążyć. Próbować. Szczerze? Gdyby nie te słowa, nie byłoby mnie dzisiaj w Dubaju.

This is place where I went on a retreat. I’m a Catholic and faith is the biggest part of my life. I often reading “Hymn of Love” from St. Paul letter to the Corinthians, and every day I am trying to remember the words of Jesus: “Love one another as I have loved you”. No one is able to love as He does. But I think we can at least try.

GoraSwAnny1 - worldbyjasmineGoraSwAnny2 - worldbyjasmineGoraSwAnny3 - worldbyjasmine

Licheń. Bardzo kontrowersyjne miejsce. Pod względem architektonicznym oraz atrakcji turystycznej, jest się czym poszczycić, jednak według mnie, aspekt duchowy został tam przesłonięty złotem. Uwielbiam za to Las Grąbliński. Kilka lat temu miałam ciekawą przygodę. Odwiedzili nas znajomi z Indii. Pokazaliśmy im Kadzidło, Warszawę, Kraków … hmmm… „ładne miasta, ładna ta Polska”, ale ani razu nie mieli „tego blasku” w oczach. Wiedziałam, że są katolikami i to bardzo religijnymi. Wtedy moja mama zaproponowała, żeby zabrać ich do Lichenia. Pierwszy raz widziałam na ich twarzach taki zachwyt. W naszym kraju, wiele osób najchętniej widziałoby kościoły, jako walące się rudery, a księży przymierających głodem (nie zrozumcie mnie źle, nie jestem za tym, żeby księża jeździli mercedesami, albo żyli lepiej niż przeciętny mieszkaniec Polski, nie). W Indiach natomiast, religia jest bardzo szanowana, a miejsca kultu czczone i obdarowywane wszelkimi dobrami. Im bogaciej tym lepiej. Jestem więc wdzięczna, że mamy chociaż jedno takie bogate miejsce.

Lichen. A very controversial place. In terms of architecture and tourist attraction, it’s something to be proud of, but for me, the spiritual aspect, has been obscured by gold. City to commemorate the apparition of the Virgin Mary in the years 1813 and 1850-1852 – WIKIPEDIA.

Lichen1 - worldbyjasmineLichen2 - worldbyjasmineLichen3 - worldbyjasmineLichen4 - worldbyjasmineLichen5 - worldbyjasmineLichen6 - worldbyjasmineLichen7 - worldbyjasmineLichen9 - worldbyjasmineLichen11 - worldbyjasmineLichen10 - worldbyjasmineLichen13 - worldbyjasmineLichen14 - worldbyjasmineLichen15 - worldbyjasmineLichen16 - worldbyjasmineLichen17 - worldbyjasmine

Na koniec jeszcze pałac kultury w Warszawie i ja 🙂 podczas wernisażu mojej przyjaciółki (tej pochodzącej z Koniakowa), na tle jej przepięknych obrazów. Uwielbiam jej pejzaże.

At the end a Palace of Culture in Warsaw and I:-) during the vernissage of my friend, on the background of her beautiful paintings. I love her landscapes.

Warszawa - worldbyjasmineWarszawa2 - worldbyjasmineWernisaz - worldbyjasmine

Your Jasmine

Advertisements

7 comments

 1. Mam kuzynkę która studiuje w Gliwicach na architekturze. Mówiła ze maja w mieście fajne puby. Najbardziej lubi taki w starym stylu, z gazetami na ścianach. Ładnie maluje ta twoja koleżanka.

  Like

  1. Wydaje mi się, że kuzynka miała na myśli “Gramofon”. Ja również bardzo lubiłam ten pub. Nie wiem jak wygląda teraz i czy nadal istnieje, ale te 5 lat temu było to naprawdę super miejsce. Pozdrawiam.

   Like

    1. Kilka lat temu jedzenie było nienajgorsze. Często wpadaliśmy tam wracając z wieczornego spaceru. Szkoda, że się popsuło, ale często tak bywa. Drinki są pyszne wszędzie 😉 hihi Pozdrawiam

     Like

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s