WELCOME

Mówią że pierwszy wpis jest najtrudniejszy, więc żeby potwierdzić tą regułę muszę się Wam do czegoś przyznać. Z tym wpisem zwlekałam 4 lata. Tak … 4 lata. Od dawna czułam, że chce prowadzić bloga, jednak zawsze coś stawało mi na przeszkodzie. A to brak czasu, a to problemy w życiu prywatnym, a to przeprowadzka i wiele, wiele innych. Od ponad roku moje życie jest ustabilizowane. Co wiec mnie powstrzymywało? Nie wiem. Nadal nie rozumiem jak można tak się ociągać. Dzisiaj jednak poczułam, że to właśnie ten dzień, że dzisiaj albo nigdy. Jaki jest sens planować coś tak długo, chcieć tego i móc to zrealizować, a jednak nic z tym nie robić? Żaden. Oficjalnie więc zaczynam działać.

Mój drogi czytelniku, mam nadzieję, w świecie pełnym tak fantastycznych blogów, uda mi się zainteresować Cie moim własnym. Że WORLD BY JASMINE na stałe znajdzie malutkie miejsce w Twoim sercu i chętnie będziesz tutaj wracać.

– ENGLISH –

They say that start is the most difficult. To confirm this rule I have to admit something.  This post I delay 4 years. Yes … 4 years. For a long time I felt that I want to have a blog, but there’s always something became on my way. Not enough time, problems with private life, house changing and many, many others. For more than a year my life is stabilized. What held me back? I have no idea. I still don’t understand why do I waiting that long. However, today I felt that this is the day, today or never. This is my official start.

My dear reader, I hope, in a world so fantastic blogs, I can interest you in my own. That WORLD BY JASMINE constantly finds little space in your heart and you’ll be happy to come back here.

Your Jasmine

Advertisements

2 comments

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s